تبلیغات
پایگاه اینترنتی طاها - دكتر شریعتی و یك نكته ضروری
بسم الله الرحمن الرحیم      به پایگاه اینترنتی گروه فرهنگی طاها خوش آمدید.                               اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً
منوی كاربری


 نمایش فید RSS این سایت را صفحه خانگی خود كن ! به مدیر سایت ایمیل بزنید ! این سایت را به لیست علاقه مندی های خود اضافه كنید !
درباره ما

* دبیرستان پسرانه  شهید مطهری (ره)-واحد مشهد

*درباره دبیرستان

* تصاویری از دبیرستان

* فعالیت ها و برنامه ها

* معرفی شورای سایت

-----------------------------------

* پایگاه اینترنتی طاها

پایگاه اینترنتی طاها باستعانت خداوندمتعال ویاری حضرت ولی عصر(عج)درآذر ماه 1385تاسیس...(ادامه...)

نظرسنجی
به نظر شما از چه طریق می توان بصیرت دینی را بدست آورد؟

نتایج نظرسنجی های گذشته

حدیث ماه

کمال مومن

کمال مومن در سه چیز است:آشنا بودن به مسائل دین،صبر در مقابل شداید و برنامه ریزی دقیق در زندگی.امام جعفر صادق(ع) .(ادامه..)

محصولات فرهنگی

محصولات فرهنگی (نرم افزار-کلیپ و...)تولید شده توسط گروه فرهنگی طاها.

جدیدترین:

خورشید پنهان نسخه1

محصولات دیگر...

صفحات سایت


جزئیات سایت
امروز :

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

این ماه :

ماه قبل :

كل بازدیدها :

تعداد نویسندگان :
تعداد صفحات :

كل مطالب :

امکانات سایت
-تغییر زبان:


-جستجوگر:


-خبرنامه:

شما می توانید با وارد كردن ایمیل خود در این قسمت از به روز شدن  سایت با خبر شوید .

یکشنبه 29 خرداد 1390
   دكتر شریعتی و یك نكته ضروری

یکی از هنرهای انسان بصیر و مؤمن ، درست اندیشیدن و منصفانه قضاوت کردن است در مورد هر چیزی یا هر کسی که نسبت به آن فکری می کنیم یا نظر و تحلیلی داریم. 

و در برابر این هنر و رسالت ، یکی از اساسی ترین اشکالات ما که باعث کج فهمی و برداشت ها و اظهارنظر های غلط ، مغرضانه و ظالمانه می شود هم، نبود این ویژگی ست .
حتما در اطراف خود به چنین مواردی به وفور برخورد کرده اید که عموماَ با الفاظی مثل : اصلاَ ، به هیچوجه ، ابداَ ، فقط ، کاملاَ ، منحصراَ و ... بیان می شود و بی هیچ دغدغه ای طومار یک موضوع یا کس را به هم می پیچند. 
و عجیب است که چرا ما به این معضل جدّی عادت کرده ایم ! و چگونه از یک خیر و برکت به علت وجود چند اشکال و ضعف ، یک هیولا تصویر می کنیم . در این میان کم نبوده اند کارها  یا افرادی که به چوب چنین بدفهمی هایی تا سرحدّ تکفیر پیش رفته ا ند .

دیدن و تکریم خیر حتی به مقدار ذرّه هایش توصیه ای ست قرآنی ( فمن یعمل مثقال ذرّه خیرَیره )

با این مقدمه و در این روزها که سالروز شهادت مرحوم دکتر علی شریعتی را می گذرانیم لازم دیدیم از برکت هایی که آن سفرکرده در زمان خود عرضه داشت و آثار مبارکی که گذاشت یادی کنیم. 
برای فهم و تحلیل بهتر باید به دهة پنجاه عنایت داشت که رژیم شاه در فضای عمومی جامعه مشغول یک دین زدایی وسیع بود و دانشگاهها که می توانست از منابع بیداری ملت باشد سرگرم زیر و رو کردن آثار چپ گرایانه ای بود که جای دین و نیروهای مذهبی را در دانشگاه بشدت تنگ کرده بود و چنان سیطره ای از آراء مارکسیستی در بین قشر دانشگاهی دیده می شد که حتی نیروهای معارض با رژیم که به اصطلاح بچه مسلمان حساب می شدند،  خود و مرامشان را تلفیقی از اسلام و مارکسیست معرفی می کردند! 
و دیگر جوانان مسلمان هم اگر در حوزه اعتقادی با تفکر مارکسیستی انطباق نمی کردند، در برابر آن هم نمی ایستادند و از حرکت های چپ گرایانه دفاع می کردند . آنقدر که مرحوم آیت الله طالقانی که از عالمان و مبارزان روحانی محسوب می شد معتقد بود هر حرکتی که علیه ظلم و ستم ایجاد شود یک حرکت اسلامی ست . 
اسوه و سرمشق جوانان بویژه جوانان دانشگاهی هم کسانی چون چه گوارا ، مائو ، هوشمینه 
می شد و خسرو گلسرخیِ مارکسیست ( و به عبارت خودش مارکسیست مسلمان ) ، گل سرخ انقلاب خوانده می شد .
در آراء مارکسیست ها، دین افیون ملتها به حساب می آمد . 
در چنین وانفسایی یک استاد دانشگاهی که برای جلب توجه دانشجویانش باید حرف های مارکسیستی بزند ، همه کارهایش را می برد روی "سلمان" و "ابوذر" ، و "حسین وارث آدم" ، "علی ابرمرد تاریخ" ، "فاطمه فاطمه است" می نویسد و حج را روح پرستش نام می گذارد و "امت و امامت" طبع می کند و دردمندانه "نیایش" می کند به محضر خدایش . 
و دانشگاهِ بی عنایت به اینها را با بیانِ استثتایی و قلم گیرای خود به شور می کشاند . و با همکارانی چون استاد مطهری ، باهنر و امثالهم اولین قدم ها را در مسیر آشتی دانشگاه و دین ، دانشگاه و روحانی برمی دارد ، همان کاری که در حسینیّه ارشاد به دنبالش رفته بود.
حالا بعضی ها بیایند از سر بی انصافی و بخاطر بعضی حرفهایی که دکتر یک وقتهایی از روی رنج، از روی حرص، از روی درد، از روی آتشِ دل گفته است (که درست هم نگفته است) محاکمه اش کنند که اینگونه بود و آنگونه و اصلاً می خواست ریشه اسلام را بزند و یک چیزهایی مثل این! 
این که می گویم انصاف چیز خیلی خوبی ست برای همین هاست . 
یا کسی بیاید حسینیّه ارشاد را یزیدیّه اضلال بخواند و از مردم بخواهد برای نابودی اش دست به دعا بردارند ! 
اگردست به دعا برداریم که خدا زبان و فکر ما را  از خطاها مصون کند ، این خیلی بهتر است . 
البته اینها باعث نمی شود که خطاهای دکتر را صواب بحساب بیاوریم و بخواهیم بگوییم همه را به ثواب گفته است . اما بجای کوبیدن و پایمال کردن یا چشم پوشیدن و ندیدین ، بهتر آن است که به نقد بنشینیم . 
به نظر نگارندة این مقاله ، دکتر همه اسلام و کارکردهایش را ندید . شاید این بواسطه انتظاری بود که شهید علی از اسلام در عرضه های اجتماعی داشت . 
یعنی دکتر ، کارکردهای اسلام را ، بیش از هر محتوای دیگری در این شریعتِ عظیم ، از جنبه آثار اجتماعی اش طالب بود . اسلامی که ستم را بسوزاند ، حقیقت را بی هیچ ذبحی بپای مصلحت ابوذروار فریاد کند ، اسلامی که حاکمان جور را به زیر بکشد و در برابر زر و زور و تزویر مردانه و مجاهدانه قد علم کند . 
و اینقدر این نقش اسلام را نگاه کرده بود که چشم بر دیگر وجوه اسلام باز نکرده بود و برخی عبارتهای تلخی که در خصوص ادعیّه و فقه و عرفان و فلسفه و واعظان و مدّاحان و فقیهان و عارفان و فیلسوف ها بکار می برد از همین رو بود که نقشی از اینها در  طرح اسلامِ مبارز 
نمی دید . 
بی جهت نبود در صدر کلامش از بسم الرّب المستضعفین ، بسم الله القاصم الجبّارین ، بسم الرّب الشهدا و الصّدّیقین و امثال اینها بهره می برد
درست اندیشیدن و منصفانه قضاوت کردن در مورد هر چیزی یا هر کسی که نسبت به آن فکری می کنیم یا نظر و تحلیلی داریم از لوازم ایمان و تقوی ست . نیست ؟


منبع : سایت مجتمع فرهنگی شاهدان

نویسنده:مرصاد ساعت 03:50 ق.ظ موضوع :‌ ک-مشاهیر , طاها-كتابخانه ومقالات ,

لینك ثابت | نظرات ()