تبلیغات
پایگاه اینترنتی طاها - بشنو از نی (2)
بسم الله الرحمن الرحیم      به پایگاه اینترنتی گروه فرهنگی طاها خوش آمدید.                               اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً
منوی كاربری


 نمایش فید RSS این سایت را صفحه خانگی خود كن ! به مدیر سایت ایمیل بزنید ! این سایت را به لیست علاقه مندی های خود اضافه كنید !
درباره ما

* دبیرستان پسرانه  شهید مطهری (ره)-واحد مشهد

*درباره دبیرستان

* تصاویری از دبیرستان

* فعالیت ها و برنامه ها

* معرفی شورای سایت

-----------------------------------

* پایگاه اینترنتی طاها

پایگاه اینترنتی طاها باستعانت خداوندمتعال ویاری حضرت ولی عصر(عج)درآذر ماه 1385تاسیس...(ادامه...)

نظرسنجی
به نظر شما از چه طریق می توان بصیرت دینی را بدست آورد؟

نتایج نظرسنجی های گذشته

حدیث ماه

کمال مومن

کمال مومن در سه چیز است:آشنا بودن به مسائل دین،صبر در مقابل شداید و برنامه ریزی دقیق در زندگی.امام جعفر صادق(ع) .(ادامه..)

محصولات فرهنگی

محصولات فرهنگی (نرم افزار-کلیپ و...)تولید شده توسط گروه فرهنگی طاها.

جدیدترین:

خورشید پنهان نسخه1

محصولات دیگر...

صفحات سایت


جزئیات سایت
امروز :

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

این ماه :

ماه قبل :

كل بازدیدها :

تعداد نویسندگان :
تعداد صفحات :

كل مطالب :

امکانات سایت
-تغییر زبان:


-جستجوگر:


-خبرنامه:

شما می توانید با وارد كردن ایمیل خود در این قسمت از به روز شدن  سایت با خبر شوید .

شنبه 23 مرداد 1389
   بشنو از نی (2)


مروری بر شرح دعای ابوحمزه ثمالی به قلم استاد صفایی حائری از کتاب "بشنو از نی" ایشان (2):

اِلهى لاتُؤَدِّبْنى بِعُقُوبَتِك
 خداى من! مرا با عقوبت خویش ادب مكن.
 الهى، تكیه گاه من، معبود من، پناه من... در این كلمه چقدر نیاز مى‏بینى، چقدر احساس را لمس مى‏كنى؟ آیا فقط با یك كلمه روبرو هستى، آن هم كلمه‏اى كه فقط زبان آن را مى‏چرخاند؟ یا در پشت این كلمه، احساس‏ها و توجه‏ها را مى‏یابى؛ توجه‏هایى كه این كلمه را در دل تو نقش مى‏زنند پس از آنكه از همه جا ضربه خورده و هر تكیه‏اى را از دست داده‏اى و هر بتى را تجربه كرده‏اى و در هر پناهى گزیده شده‏اى......

 آیا در پشت این كلمه احساسى را مى‏بینى كه كلمه‏ها را در تو نقش بسته‏اند و زبانت را به چرخ انداخته‏اند؟ اگر این را بیابى، آن وقت زیبایى این كلمه چنانت مدهوش مى‏كند كه در كنار همین كلمه چشم تو اشك‏هایش را بریزد و دل تو شعله‏اش را بیفروزد.
 درد ما از این مسأله برخاسته كه داریم با عادت‏ها زندگى مى‏كنیم و كلمه‏ها را، احساس‏ها را، حقیقت‏ها را با تیغ عادتمان سر مى‏بریم و داریم با دروغ‏هایمان زندگى مى‏كنیم؛ كه رزق ما همین دروغ‏هاى ما هستند و ما این رزق را براى خود قرار داده‏ایم؛ تَجْعَلُونَ رِزْقَكُمْ أَنَّكُمْ تُكَذِّبُون. و از رزق او خود را محروم كرده‏ایم.
 الهى، این كلمه را كسى مى‏گوید كه پس از تجربه‏ها، از هر معبود و از هر پناه و از هر تكیه گاه، ضربه دیده باشد و رنج كشیده باشد و به او رو آورده باشد، در حالى كه ظلم خود و جفاى خود را یافته و ضرورت پاداش را یافته و مى‏خواهد اكنون كه بازگشته، او را با شكنجه‏ها كه خود عمل او هستند، نه عكس العمل او، بلكه خود عمل او هستند، او را ضربه نزنند و ادب نكنند.
 این ادب كردن و در جاى خود نشاندن، خود لطف اوست كه به تو، آگاهى بدهد و تو را بازگرداند؛ لِیُذیقَهُم بَعْضَ الَّذى عَمِلُوا، لَعَلَّهُمْ یَرْجِعُون.
و اكنون تو كه خود آگاه شده‏اى مى‏خواهى كه تو را با عقوبت‏ها ادب نكند و با ضربه‏ها به راه بازنگرداند كه تو خود به راه آمده‏اى.
 تو در این خواسته، ذنب، عقوبت و تأدیب و راه‏هاى گوناگون آن را باید در نظر داشته باشى. مادام كه تو خودت را مذنب نمى‏بینى و حتى معتقد هستى كه طلبكارى، مادام كه نظام و سنت‏ها و قانون‏هاى حاكم بر هستى را باور ندارى، در نتیجه نه عقوبت را خواهى پذیرفت و نه تأدیب را خواهى فهمید.
ولى هنگامى كه ذنب در آن مفهوم وسیع براى تو مشخص شد و تو فهمیدى، هر نعمتى، هر نگاهى، هر حركتى كه در جاى خود ننشیند، ذنب است و تو فهمیدى كه یك ذنب در یك گوشه حبس مى‏شود و ذنب‏هاى دیگر را به دنبال مى‏آورد، در این موقع است كه این گونه با احساس مى‏گویى: اِلهى لاتُؤَدِّبنى بِعُقُوبَتِك.
 تو مى‏فهمى كه اگر هستى تو و عمر تو براى او نباشد و مصرف بت‏هایى شود كه تو براى خودت گرفته‏اى، رنج مى‏برى و عقوبت مى‏بینى. و این اوست كه تو را ادب مى‏كند و از این بت‏ها مى‏كَنَد و ضربه مى‏زند. اینجاست كه از او مى‏خواهى تا با ضربه‏ها تو را نسوزاند و در هنگامى كه میان تو و بت‏هایت حائل مى‏شود و حیله مى‏كند، تو غافل نمانى و درس بگیرى.
نویسنده:مرصاد ساعت 11:35 ق.ظ موضوع :‌

لینك ثابت | نظرات ()